Cvičení zvýší energetický deficit diety a zrychlí hubnutí. To ale neznamená, že když cvičíte, můžete jíst dvojnásobné porce nebo spát jen 4 hodiny denně. Cvičení je bonus navíc, nikoliv náhrada omezení energetického obsahu jídla. Cvičení by mělo být rychlejší, tepová frekvence by se měla pohybovat ve vyšším rozmezí. Nemělo by se soustřeďovat na přílišné posilování. Rychlé cvičení spálí mnohem více kilojouleů než posilování. Vždyť hodina středně intenzivního posilování u 80kg osoby spálí jen 920kJ, zatímco stejná hodina běhu, výšlapu nebo cvičení na rotopedu spálí 2100kJ. Posilování může navíc vést k nebezpečně vysokému tlaku. Při dřepech může krevní tlak vzrůst až na 400mmHg.

I když je pravdou, že svalovina je aktivní tkáň která spaluje víc energie než tuková tkáň, většina tlouštíků má svalovinu nadprůměrně vyvinutou, protože musí zvedat svou vlastní váhu. Při pomalém hubnutí s dostatečným přívodem bílkovin je možné zhubnout bez velké ztráty svaloviny aniž bychom se věnovali přílišnému posilování. Neadekvátní svalová hmota se běžně vyskytuje pouze ve stáří, hlavně u neaktivních jedinců. Staří lidé s neadekvátní svalovinou obecně potřebují jen relativně malou zátěž k nárůstu svalové hmoty.

I když časování svižného cvičení se nezdá být důležité, někteří lidé mají po pozdním večerním cvičení problémy usnout. (Pozn. překladatele: Některým lidem naopak svižné cvičení večer usnout pomáhá.) I když cvičení nemá přímý účinek na hladinu ghrelinu ani leptinu, svižné cvičení pomáhá s inzulinovou rezistencí. Je tomu tak zřejmě proto, že svižné cvičení zvyšuje aktivitu hormonálně senzitivní lipázy. To vede k omezení ukládání tuku ve svalech a zvýšení citlivosti svalových buněk na inzulin. Z tohoto důvodu je svižné cvičení prospěšné i při diabetu, metabolickém syndromu, PCOS nebo jen při pouhé asymptomatické inzulinové rezistenci.

Každých 1000kJ které denně spálíme cvičením zrychlí hubnutí o 1/4kg týdně. Pro přehled energetické spotřeby různých sportů se podívejte například sem.