Musíte jíst tři stejně velká jídla denně, každý den. Snídaně, oběd a večeře by měly obsahovat 1/3 celkového denního přísunu energie. Žádné vynechávání jídel a žádné zobání mezi jídly.

Tři denní jídla se neliší energetickým obsahem a nejmenují se podle toho, v kterou denní dobu je jíte, ale za jak dlouho po vašem vzbuzení následují. Své první jídlo dne (definitoricky nazvané "snídaně") byste měli mít 30 až 90 minut po vzbuzení (bez ohledu na to jestli se budíte v 5 nebo v 11 ráno). Druhé jídlo dne (tzv. "oběd") by mělo následovat 4 až 5 1/2 hodiny po snídani. Třetí jídlo dne (tzv. "večeře") by opět mělo následovat 4 až 5 1/2 hodiny po obědě.

Po večeři musí být kuchyň zavřená až do příští snídaně. Což také znamená žádné jezení ani zobání pozdě večer. (Za jezení se samozřejmě počítá i pití slazených nápojů.)  Prvnímu, druhému a třetímu jídlu dne se říká snídaně, oběd a večeře bez ohledu na to, kdy přesně stolujete. Popsaný časový rozvrh jídel též znamená, že po večeři budete mít do usnutí 3 až 4 hodiny bez jídla.

Hlavní rizikový faktor obezity je vynechávání snídaně. To proto, že když nesnídáte, hladina ghrelinu, který ve vaší krvi od vzbuzení stoupal, nepoklesne. Díky ghrelinu bude váš hypotalamus udržovat nízký metabolismus celé dopoledne až než se řádně nenajíte. Jen řádnou snídaní hladinu ghrelinu potlačíte natolik, aby váš metabolismus dosáhl normálních bdělých hodnot a tam se udržel až do příštího jídla. Snídaně se má jíst i když hlad necítíme. Hrdinské hladovění si nechte na dobu před spaním.

Pozn. překladatele: Ve spánku se nám snižuje celkový metabolismus, naše tělní teplota klesá asi o 0.5°C, klesá i parciální tlak kyslíku v krvi. Naše tělo se prostě ve spánku šetří a opravuje. Všimněte si, že po vzbuzení se musíme opět "rozdýchat", abychom dostali teplotu a obsah kyslíku na bdělou úroveň. Ale metabolismus nám nestoupne, dokud se buďto nenajíme, nebo nějakým nedopatřením řádně nerozcvičíme. Avšak ani když se týráme ranní rozcvičkou, neměli bychom z právě uvedených hormonálních důvodů přeskakovat snídani. Bývá typické, že zvláště obézním lidem se ráno nechce jíst a ranní nedostatek hladu ještě vítají jako příležitost k omezení příjmu potravy. Takové uvažování je špatné – z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vynechaná snídaně se vrátí dvojnásob ve formě nepotlačitelného večerního hladu. Celý princip Burstainovy metody je v tom, že se nesnažíme vůlí dokázat nemožné, ale naopak se snažíme našemu hypotalamu vysvětlit, že jsme ve stabilní životní situaci a nepotřebujeme nadváhu k překonávání hladomorů a nevyžádaných pobytů v hladomornách.

Snížení hladiny ghrelinu po vyváženém jídle trvá 4 až 5 hodin. Právě proto je po této době čas na další jídlo. Na zobání mezi jídly jsou špatné dvě věci: Za prvé, když se neumíte držet Burstainovy rady a zdržet se jezení mezi hlavními jídly, tak máte pravděpodobně nesnesitelný hlad. A nesnesitelný hlad je znakem, že vaše hladina ghrelinu nebyla při minulém jídle dostatečně potlačená. To také znamená, že máte nižší než normální metabolismus, takže spotřebováváte méně energie. Za druhé, zobání mezi jídly je prostě zdrojem nadbytečných kalorií. Pak máme tendenci si toto přejídání vynahradit menší dávkou při následujícím hlavním jídle, která opět nebude stačit k dostatečně silnému potlačení ghrelinu, takže zase budeme mít brzy nesnesitelný hlad mezi jídly, zatímco náš metabolismus zůstává nízký.

Existuje však denní doba, kdy vyšší hladinu ghrelinu vítáme – a to těsně před spaním. Těsně před spaním bychom měli cítit mírný hlad, který brzy po usnutí ustoupí díky nočnímu výlevu leptinu. Když se pozdě večer najíme, přivodíme si nežádoucí snížení hladiny ghrelinu před spaním. V důsledku toho nám déle potrvá než se dostaneme do fáze hlubokého (NREM) spánku a následně do REM spánku, kdy se nám zdají sny a naše tělo produkuje nejvíce zeštíhlujícího leptinu. Když se tedy najíme pozdě večer, nejenže sníme více kalorií, ale budeme mít i podstatně horší a méně zeštíhlující spánek. Dle MUDr. Burstaina nám jezení před spaním první 1 až 3 hodiny spánku doslova zničí.

Pozn. překladatele: Burstainova metoda platí obecně, což neznamená že nemohou existovat výjimky, jako například lidé kteří bez malé sladkosti před spaním vůbec neusnou. Zeštíhlující účinek spánku je ale dobře známý – jistě víte, že ranní váha je vždy o něco nižší než váha večerní.